reklam
reklam

Bakan Özer’den  « Digital Mecra

23 Haziran 2024 - 04:04

Bakan Özer’den 

reklam
Bakan Özer’den 
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2023 - 21:22

162 views
reklam

DEPREM BÖLGESİNDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

Özer, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde bakanlığın tüm kademeleriyle sahada olduğuna dikkati çekerek, birinci önceliklerin depremzedelerin barınma ve yeme içme gibi temel ihtiyaçlarını gidermek olduğunu söyledi.

Deprem bölgesindeki 10 ilde en sağlam binaların okul binaları olduğunu gördüklerini ifade eden Özer, “20 bin 868 okul binasından sadece 24 tanesi yıkıldı. Sonraki artçı depremlerde ağır hasar alanlar oldu. Ancak ilk depremde okul binalarımız görevini yaptı. Halen bazı okul binalarımız İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor.” dedi.

Bakan Özer, ilk etapta 465 bin depremzede vatandaşa barınma hizmeti verdiklerini anlatarak, “Tüm meslek liselerimiz, uygulama otellerimiz, öğretmenevlerimiz, sıcak yemek pişirdiler. Gönüllü öğretmenlerimiz sahada çalıştılar. Günlük üretim kapasitesi 2 milyona çıktı. 2 milyon sıcak yemek üretebilir duruma geldik.” ifadelerini kullandı.

Meslek liselerine kurulan ekmek üretim merkezlerinde, ekmek fabrikalarında günlük 1,8 milyon ekmek üretildiğini aktaran Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Biriminde 4 bin 593 öğretmenimiz sahada enkazdan vatandaşlarımızı kurtarmak için ellerinden gelen çabayı sarf ettiler. Meslek liseleri, halk eğitim merkezleri vatandaşın ihtiyaç duyduğu, iç çamaşırından uyku tulumuna kadar her türlü ihtiyaçlarını üretecek hızlı bir şekilde devreye sokuldu.” diye konuştu.

Özer, burada ikinci hamle olarak okulların normalleşmesi için adımlar attıklarını belirterek, çadırda, konteyner ve açık havalarda öğrenci ile öğretmenleri buluşturmaya çalıştıklarını, çocuklara, yaşadıkları travmadan çıkmalarını sağlamak için psiko-sosyal destek sağladıklarını anlattı.

Ardından 10 ili depremden etkilenme durumlarına göre 3 kategoriye ayırdıklarını anımsatan Özer, daha sonra kategorilere göre okulları kademeli şekilde yeniden öğrencilerle buluşturduklarını ifade etti.

Özer, 24 Nisan itibarıyla Adıyaman ve Hatay’da tüm ilçelerde eğitim öğretimin başladığını kaydederek, “Bu süreci yürütürken öğrencilerimizin tüm kitaplarını basarak yeniden onlara gönderdik. Yaklaşık 26 milyon kitabı öğrencilerimize ulaştırdık. Tüm öğrencilerimizin kitaplarının yanı sıra kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladık. Beslenmeyle ilgili zaten ihtiyaçlarını karşılıyoruz.” dedi.

Özellikle 8. ve 12. sınıf öğrencilerini, ilk günden itibaren destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında belli merkezlerde toplayarak hiç yalnız bırakmadıklarının altını çizen Özer, “Onların yardımcı kitap ihtiyaçlarını karşıladık. Kitaplarını gönderdik ve sadece deprem bölgesindeki öğretmenlerimiz değil, diğer ölçme ve değerlendirme merkezlerinde çalışan öğretmenlerimiz de sahada destek oldular.” diye konuştu.

Şu anda yaklaşık 3 bin 450 noktada meslek yetiştirme kursunda yaklaşık 150 bin öğrenciye bu anlamda destek verilmeye devam edildiğini aktaran Özer, bakanlığın sadece eğitim ve öğretimin normalleşmesi değil, vatandaşların insani ihtiyaçlarını da karşılamada gerçekten çok başarılı bir süreç yönetimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Özer, bu süreçte depremzede vatandaşın yanında olan öğretmen ve ilave personele teşekkür etti.

“DEPREMİN ETKİLEDİĞİ YERLERDEN ELİMİZİ ÇEKMEYİZ”

Bakan Mahmut Özer, 16 Haziran sonrası deprem bölgesinde telafi eğitimi olup olmayacağına yönelik soruyu şöyle yanıtladı:

“16 Haziran itibarıyla eğitim öğretimi tüm Türkiye’de noktalayacağız. Ama depremin etkilediği 10 ilden elimizi çekmeyeceğiz. 1 Ağustos, 1 Eylül tarihleri arasında bu 10 ilimizdeki tüm eğitim kademelerimizdeki öğrencilerimize ücretsiz şekilde öğrenme kayıplarını telafi edecek destek mekanizmalarını yine destekleme yetiştirme kursları üzerinden sağlayacağız. Onunla ilgili çalışmalarımız hemen hemen bitti. Bununla da bırakmayacağız. Ardından iki hafta sonra 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlayacak. Orada da yine bir ay bu öğrencilerimize tekrar öğrenme kayıpları ile ilgili destekleme mekanizması sağlayacağız. Akşamları veya hafta sonları olacak şekilde ücretsiz yapacağız bunları.”

Muhalefet kanadının köy okullarının açılacağı yönündeki seçim vaatlerine yönelik soru üzerine ise Bakan Özer, “Muhalefet beyannamelerinde bizim yaptıklarımızı ‘yapacağız’ diyorlar. Neresinden bakarsanız bakın, yeni bir şey yok. Acı olan da şu. Bilinçli şekilde var olan görmezlikten gelinirse bu emeğe saygısızlıktır. Bu ahlaki bir tavır değildir. Bizim yaptıklarımızı ‘yapacağız’ olarak söylüyorlar. Burada kasıt yok ise bu ne kadar sahadan kopuk olduklarını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam